Kaip iškylauti saugiai?

Kai saulutė kasdien maloniai lepina spinduliais, daugelis ilgesingai žvalgosi per langus – traukte traukia kur nors pailsėti. Nenuostabu, juk vasara – iškylų metas. Nieko nėra linksmiau, kaip su būriu draugų žygiuoti miško keliukais, maudytis ežero vėsiame vandenyje, stovyklauti ir kepti bulves laužo žarijose.

Tačiau mano pačios ir draugų patirtis rodo – privalu žinoti pagrindines iškylavimo taisykles, galiojančias ir jaunimui, ir su vaikučiais atostogauti susiruošusiems tėveliams, ir vyresnio amžiaus žmonėms. Taigi, kaip iškylauti saugiai?

Maistas

Aš – viena iš tų, kurie, ruošdamiesi iškylai, į pirkinių krepšį krauna skanėstus apie nieką negalvodami. Tačiau viena pagrindinių taisyklių, kalbant apie maistą išvykose – NEPRISIKRAUTI jo per daug. Juk greitai gendantys produktai, tokie kaip virtos dešros ir dešrelės, žuvis ar pieno produktai, karštą vasaros dieną tampa pavojingi sveikatai. Suvalgius tokio maisto, iškyla gali baigtis greičiau nei planuota ir ne itin linksmai. Specialistų nuomone, iškyloms geriausiai tinka sausi maisto gaminiai – makaronai, kruopos, duona, sausainiai be kreminio įdaro ir t.t. Vaisius ir daržoves susidėti reikėtų juos iškart gerai nuplovus, kad netektų jų plauti upių, ežerų ar neprižiūrimų šulinių vandeniu.

Karštą dieną, be abejonės, norisi gerti – visko ir daug! Tačiau, prekybos centre šluojant lentynas, reikėtų žinoti, kad saugiausi sveikatai gėrimai iškyloje – tai mineralinis ar geriamas vanduo fasuotoje taroje, jokiu būdu ne gėrimai su saldikliais ar neribotas kiekis alkoholio. Per dieną suaugusiam rekomenduojama išgerti bent du litrus vandens. Nepamirškite ir apie vaikus.

Screen Shot 2014-07-10 at 16.34.43.png

Higiena

Iškylaujant neretai rankas merkiame į neaiškius vandens telkinius ir įsivaizduojame, kad jos tampa švarios. Deja, tai toli gražu netiesa. Miške nepavyksta tinkamai laikytis pagrindinių asmens higienos taisyklių, todėl į iškylos krepšį būtina įsidėti drėgnų servetėlių, vienkartinių nosinaičių ar popierinių rankšluosčių bei antibakterinio rankų gelio. Rankų gelį galite nusipirkti Eurovaistinėje PC "Saulės miestas" 1-ame aukšte. 

Recently Updated2

Iškylose dažnai gelbėja vienkartiniai indai. Tačiau, jie dėl to ir vadinami vienkartiniais, kartą panaudoje, be gailesčio kiškite juos į šiukšlių maišus. Geriau saugoti sveikatą ir praplėšti naują indų pakuotę nei užsikrėsti infekcijomis. 

Vienkartiniai

Saulė

Saulė, saulutė – visi be proto džiaugiamės pagaliau į mūsų šalį vargais negalais atklydusiais karščiais, tačiau nepamirškime, kad ji gali ir pakenkti. Apsauginiai kremai ir losjonai, kepuraitės ir kiti galvos apdangalai turėtų būti pirmi dalykai, kuriuos čiumpame besiruošdami iškylauti. Be to, vaikams rekomenduojama naudoti priemones, pažymėtas ne mažesniu nei 50 SPF rodikliu.

Recently Updated1

Saulės smūgis ir nudegimai – ne itin maloni dovanėlė, galinti priversti grįžti namo ar net atsidurti ligoninės palatoje.

Vanduo

Maloniausias būdas atsigaivinti keliaujant – maudynės. Iškylų metu dažniausiai maudytis tenka ežeruose ar upėse, kur nėra įrengtų paplūdimių ar gelbėjimo postų, tad čia slypi didžiulis skendimo pavojus. Saugokime save ir savo atžalas – į vandenį briskime lėtai. Ypač tada, kai ežeras ar upė dar neištyrinėti. Vaikų net minutei negalima palikti be priežiūros – juk ne paslaptis, kad vieną akimirką jie yra šalia, o kitą … Mane labai sukrėtė viena perskaityta frazė: „Vaikus reikia stebėti, nenuleidžiant nuo jų akių, nes JIE SKĘSTA TYLIAI. Iki penkerių metų jie nesupranta, kas vyksta, ir tiesiog panyra be jokio garso.“ (skaitykite straipsnį čia: http://www.sekunde.lt/sveikata-ir-grozis/vaikai-skesta-tyliai/)

Vaikai

Romantikai mėgsta maudytis pliaupiant lietui ar žaibuojant. Tai daryti – griežtai NEVALIA! Mylimųjų pasiplaukiojimas gali baigtis itin liūdnai.

Jei susiruošėte pasiirstyti valtele, nebūkite „madistai“ – užsivilkite gelbėjimosi liemenes. 

Vabzdžiai

Na, ir dar vienas itin svarbus aspektas kalbant apie iškylas – neatskiriami palydovai poilsio metu – uodai ir erkės.

Gamtoje apsisaugojimui nuo kraujasiurbių vabzdžių įkandimų patartina naudoti purškalus ar losjonus, atbaidančius vabzdžius, apsirengti tinkamą aprangą. Taip pat patartina su savimi turėti ir tepalo, mažinančio įkandimo sukeltą niežulį.

Laikantis šių pagrindinių taisyklių poilsis gamtoje bus malonus ir sveikatai nekils jokia grėsmė! 

pabaiga

Taigi, įsidėmėkite šias taisykles, traukite į Saulės miesto parduotuves, kuriose iškyloms rasite viską ko reikia, ir iškylaukite saugiai!

Mėgaukimės vasara protingai! 

Aušra 

 

Aušra

Aušra

Tinklaraščio rašytojos Aušra ir Kristina rašys apie VISKĄ! Joms viskas įdomu ir jos viską nori išbandyti. Jos ieško informacijos, nori būti kūrybingos, gyventi įdomiai, atrodyti gražiai, valgyti skaniai. O pačiais geriausiais atradimais dalinsis su Jumis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

PASKUTINIAI ĮRAŠAI: